Z czego zrobione są pieniądze?

Chociaż karty płatnicze są coraz bardziej popularne i wypierają powoli papierowe środki pieniężne, to wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez gotówki. A czy zastanawialiście się kiedyś z czego wykonane są pieniądze?

Ten środek płatności, znany już w Starożytności, przewija się przez ludzkie ręce przez wieki. Przed wprowadzeniem banknotów w obrocie funkcjonował pieniądz kruszcowy, czyli monety ze szlachetnych metali. Pierwsze banknoty pojawiły się w Chinach w IX w. n.e., w XIII w. stosowali je także Mongołowie. W Europie pierwsze papierowe pieniądze wprowadzono dopiero w XVII wieku. Pierwsze banknoty w Polsce nazywano biletami skarbowymi. Wypuszczono je w Warszawie w 1794 roku, w czasie insurekcji kościuszkowskiej.

Bardzo szybko zauważono, że banknoty są wygodniejsze i lżejsze w użyciu. Dodatkowo, można ich więc było produkować o wiele więcej niż złotych czy srebrnych monet. Doprowadziło to do powstania banków emisyjnych, które miały za zadanie wprowadzać banknoty do obiegu. Z biegiem lat poszczególne kraje ustanawiały coraz to nowe regulacje prawne i ograniczały drukowanie pieniędzy. Dzisiaj, już tylko tak zwane banki centralne mają prawo do emisji środków pieniężnych. W Polsce funkcjonuje Narodowy Bank Polski.

Z czego więc są wykonane? Ze specjalnego papieru banknotowego. Do jego produkcji używane są: ścier drzewny, celuloza i surowiec włóknisty (mogą to być tak zwane szmaty bawełniane). Nie jest to jednak takie proste, bowiem papier ten jest tworzony specjalną, tajną recepturą nadającą mu specyficzne cechy wytrzymałościowe i optyczne. Oprócz banknotów z wyżej wymienionych składników stosuje się również pieniądze wykonane z tworzyw sztucznych niezawierające celulozy. Koncepcja plastikowych pieniędzy ma już kilkadziesiąt lat i staje się coraz bardziej popularna. Dziś polimerowe banknoty drukuje ponad 50 państw. Zalicza się do nich m.in. Rumunia oraz Australia. Co ciekawe, polimerowy banknot „żyje” cztery razy dłużej niż papierowy, a koszt jego produkcji jest dwa razy większy.

Metalowym odpowiednikiem banknotu jest bilon. W Polsce, występuję on w następujących nominałach: 1 grosz, 2 grosze, 5 groszy, 10 groszy, 20 groszy, 50 groszy, 1 złoty, 2 złote oraz 5 złotych. Jednostki te, w zależności od wartości, są produkowane z różnych metali albo stopów metali. 1, 2, i 5-cio groszówki początkowo wybijane były z mosiądzu (stop miedzi i cynku) z dodatkiem manganu, natomiast obecnie są one wybijane ze stali i zostają powleczone warstwą mosiądzu manganowego. 10, 20 i 50 groszy oraz 1 złoty do 2020 roku stworzone były z miedzioniklu (mieszanka miedzi i niklu, niekiedy z dodatkiem innych pierwiastków). Obecnie produkowane są ze stali powleczonej niklem. W obiegu funkcjonują zarówno jedne i drugie. Jeśli chodzi o nominały 2 i 5 złotych, rdzeń monety 2 złote wylany jest z miedzioniklu, a pierścień z brązalu, 5 złotych – rdzeń wykonany jest z brązalu, a pierścień z miedzioniklu.

Zostaw swój komentarz

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj świeże informacje na temat wymiany walut online i kantorów internetowych..