Bezpłatne konto walutowe – na co zwrócić uwagę?

Konto walutowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w wybranej przez siebie walucie, innej niż PLN. Niektóre banki wymagają, by klienci posiadający taki rachunek, mieli także ROR osobisty w polskim złotym. Wtedy konto walutowe jest połączone z kontem głównym.

Służy ono do wykonywania wielu transakcji bez każdorazowej opłaty za przewalutowanie. Można odbierać i gromadzić środki w obcych nominałach oraz wykonywać z nich przelewy zagraniczne. Dobrze jest wyrobić do niego kartę, dzięki której taniej wypłaci się gotówkę za granicą. (Niekiedy karta jest obowiązkowa).

NDodatkowo, konto walutowe przydaje się do realizowania międzynarodowych transakcji, a także na wakacjach, w zagranicznej podróży służbowej, na studenckiej wymianie lub stażu w innym kraju oraz podczas zakupów internetowych na zagranicznych stronach internetowych. Służyć więc może każdemu z nas. Nawet jeśli nie teraz, to kiedyś. Dlatego warto mieć podstawową wiedzę w tym temacie.

Działanie takiego rachunku jest proste. Podczas płatności system rozpoznaje walutę transakcji i pobiera pieniądze z konta w odpowiedniej jednostce. Oczywiście konto musi być zasilone wcześniej należytą sumą pieniędzy. Można to zrobić metodami tradycyjnymi, czyli przelewem lub wpłatą w bankomacie. Oferta banków dotycząca konta walutowego jest rozmaita i szeroka. Warto więc wybrać ten, który oferuje rachunek bez miesięcznej opłaty za prowadzenie czy też bez naliczania kosztów obsługi karty.

Wybierając konto walutowe oraz instytucję, w której się ono znajduje warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które przydadzą się podczas użytkowania. Zapytajmy więc między innymi, czy jest bezpłatna obsługa zagranicznych bankomatów, czy przelewy europejskie (SEPA) są darmowe i jaki jest minimalny koszt przelewów w systemie SWIFT. Przyjrzyjmy się, czy nie ma ukrytych opłat i dokładnie przeczytajmy zasady korzystania. Dowiedzmy się, jakie są opłaty za samo założenie (czy w ogóle są), korzystanie oraz wypłaty gotówki. Sprawdźmy, jak wygląda panel klienta, sposób zarządzania rachunkiem oraz to, czy ma ono aplikację mobilną i czy działa 24h/7. To oczywiste, ale i podstawowe rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakładaniu konta walutowego. Nawet jeśli instytucja finansowa kusi nas, że jest ono darmowe, przyjrzyjmy się regulaminowi i wszystkim przypisom w umowie, tak byśmy byli później zadowoleni z wykonywanych transakcji.

Zostaw swój komentarz

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj świeże informacje na temat wymiany walut online i kantorów internetowych..