Ciekawostki i fakty o walutach

Przedstawiamy ciekawostki i fakty dotyczące 10 najważniejszych waluty świata, na których opiera się prawie 90% transakcji dokonywanych na rynku Forex

USD – Dolar amerykański
Fakt: to najważniejsza waluta na świecie. Jego globalny obrót każdego dnia wynosi ponad 2 miliony dolarów. Ciekawostka: wytrzymuje 8000 zgięć. Kartka papieru A4 jest odporna na 400 zgięć zanim pęknie. Wytrzymałość dolara to wynik tego, że papier do wydruku dolarów jest robiony w 75% z bawełny oraz w 25% z lnu.

EUR – Euro
Fakt: to oficjalna waluta krajów Unii Europejskiej, druga najważniejsza waluta świata. Wartość dziennych transakcji EUR szacowana jest na 800 milionów dolarów. Ciekawostka: na banknotach EURO widnieje 7 fikcyjnych mostów prezentujących różne style architektoniczne z wybranych okresów historycznych. Miało to zapobiec faworyzowaniu niektórych krajów względem innych. Jednak... Holandia była sprytniejsza - zbudowała mosty na wzór tych widniejących na banknotach.

JPY – Jen japoński
Fakt: trzecia najważniejsza pod względem obrotu waluta na świecie, której dzienny obrót wynosi na około 550 miliona dolarów. Ciekawostka: jen japoński nie posiada mniejszej podjednostki (tak jak "grosz" w Polsce). Najmniejszą monetą jest po prostu... 1 jen. Wszystkie monety są okrągłe, a dwie z nich (5 jenów i 50 jenów), posiadają otwór w środku.

GBP – Funt szterling
Fakt: to czwarta najważniejsza waluta pod względem wielkości obrotu, której transakcje opiewają na 325 mln dolarów dziennie. Ciekawostka: funt brytyjski jest najstarszą jednostką monetarną pozostającą obecnie w użyciu. Jej początków trzeba szukać pod koniec ósmego wieku naszej ery. Zwany jest „szterlingiem”, co ma odróżnić brytyjską walutę od innych funtów - jednostek walut Egiptu, Syrii, Libanu oraz Sudanu. Na awersie, wszystkie banknoty zdobi wizerunek Królowej Elżbiety!

AUD – Dolar australijski
Fakt: piąta najważniejsza waluta na świecie. Wartość dziennego obrotu opiera na 174 mln dolarów. Od 1990 roku w obiegu znajdują się banknoty plastikowe, tym samym Australia jest pierwszym krajem, która zaczęła emisję polimerowych pieniędzy. Ciekawostka: 46 mln banknotów o nominale 50 dolarów australijskich zostało wypuszczonych do obiegu z... literówką. Błąd wychwycono po pół roku od wprowadzenia pieniędzy na rynek, dlatego pozostają one nadal w obiegu, ponieważ zniszczenie tylu środków pieniężnych jest mało realne.

CAD – Dolar kanadyjski
Fakt: to szósta najważniejsza waluta na świecie, której dzienny obrót szacuje się na 130 mln dolarów. Ciekawostka: w 2007 roku kanadyjska mennica wyprodukowała najdroższy pieniądz kruszcowy w historii - stukilogramową złotą monetę. Wykonana jest ze złota próby 999, ma średnicę 50 cm i grubość 3 cm, a jej wartość nominalna to 1 milion CAD. Obecnie szacuje się, że wartość monety uległa potrojeniu.

CHF – Frank szwajcarski
Fakt: to siódma najważniejsza jednostka monetarna świata, której dzienny obrót szacuje się na 122 mln dolarów. Należy do tzw. walut "bezpiecznej przystani". Ciekawostka: franki szwajcarskie uznawane są za najpiękniejszą walutę świata ze względu na swój niepowtarzalny wygląd oraz charakterystyczne zabarwienie. Drukowane są w orientacji pionowej, a napisy na banknotach są w czterech językach urzędowych obowiązujących w kraju: niemieckim, retoromańskim, francuskim oraz włoskim.

CNH – Chińskie renminbi
Fakt: ósma najważniejsza waluta na świecie. Według Ludowego Banku Chin codziennie dokonuje się transakcji o wartości ponad 100 mln dolarów. Ciekawostka: chiński system monetarny posiada „banku pieniądza po życiu”. Są to pieniądze, które używane są przy pochówku i mają zapewnić życie zmarłym w zaświatach. Podczas rytuału pogrzebowego pieniądze te są spalane w specjalnych piecach zainstalowanych w świątyniach.

SEK – Szwedzka korona
Fakt: dziewiąta najważniejsza waluta świata o obrocie dziennym około 56 mln dolarów. Ciekawostka: na banknotach w Szwecji widnieją wizerunki znanych postaci ze świata kultury i sztuki. 20 koron zdobi podobizna znanej na całym świecie pisarki Astrid Lindgren, która napisała m.in. Pippi Pończoszankę. Natomiast banknot 100 koron zdobi wizerunek aktorki Grety Garbo, uznawanej za jedną z największych i najwybitniejszych gwiazd filmowych w historii kinematografii.

NZD – Dolar nowozelandzki
Fakt: dziesiąta najważniejsza walutą na świecie, której obrót wynosi około 52 mln dolarów dziennie. Ciekawostka: potoczna nazwa dolara nowozelandzkiego to „kiwi”. Nazwa ta pochodzi od jednego z głównych symboli Nowej Zelandii - ptaka Kiwi.

Zostaw swój komentarz

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj świeże informacje na temat wymiany walut online i kantorów internetowych..