44% Polaków nie ma żadnych oszczędności. Pozostałe osoby mają średnio odłożone niecałe 30 tys. zł. 61% rodaków nigdy nie inwestowało i nie posiada żadnych produktów inwestycyjnych*. Zatem pozostaje pytanie: odkładać środki w złotówkach czy może warto oszczędzać w obcej walucie?
Tak naprawdę wszystko zależy od naszej sytuacji i wiedzy na temat rynków finansowych. Jeżeli mieszkamy w Polsce, oszczędzamy pieniądze z myślą o krajowych wydatkach i nie chcemy przeprowadzać się do innego państwa, to rezerwy pieniężne w innej walucie niż polski złoty może być ryzykowne i... nieopłacalne. Ponosimy wówczas koszty podwójnego przewalutowania. Najpierw gdy kupimy obcą walutę, a następnie, kiedy będziemy chcieli ją sprzedać. Dodatkowo fakt, że na giełdzie polski złoty jest uważany za walutę egzotyczną, a jego wartość uzależniona jest od światowej gospodarki, powoduje ryzyko walutowe związane z możliwością wahań kursu jednostki w stosunku do innej.
Na rynku obserwuje się jednak tendencję, że to w ostatnim czasie pojawiło się coraz więcej zwolenników obcych walut, głównie euro, dolara i funta, choć nie tylko. Zauważalny jest wzrost lokat i kont walutowych. Jeśli więc zamierzamy odkładać pieniądze w walucie obcego kraju, najlepiej, żeby była to jednostka należąca do walut "safe haven". Są one odporne na kryzysy gospodarcze i z reguły ulegają wtedy umocnieniu. Ponadto posiadają tak zwaną płynność, a to oznacza, że zawsze można je sprzedać. Podaż tych walut jeszcze nigdy nie przewyższył popytu na nie.
Warto podkreślić, że trzymanie oszczędności w egzotycznych walutach nie jest dobrym pomysłem. Ich kursy zmieniają się znacznie częściej niż głównych środków obiegowych świata, zatem nie budzą zaufania inwestorów i niosą większe ryzyko straty niż zabezpieczenia naszych pieniędzy
W jakich walutach warto zabezpieczyć swoje wolne środki?
Na pierwszym miejscu jest dolar amerykański. Głównym powodem jest to, że 59% rezerw finansowych jest przechowywane właśnie w tej walucie, a niemal co druga transakcja na rynkach światowych odbywa się przy jego udziale. Jest stabilny - wartość tzw. Indeksu Dolara od 30 lat porusza się najczęściej w przedziale od 80 do 100 punktów. Drugie miejsce zajmuje euro cieszące się dużym zaufaniem społecznym. Rozważając oszczędzanie w walucie obcej, pod uwagę brane są także:
Podsumowując, jeśli zdecydujemy się trzymać oszczędności w obcej walucie, musimy być pewni jednego - że jej kurs będzie w miarę odporny na światowe kryzysy. *dane na podstawie raportu Assay Index z 2021 roku
Otrzymuj świeże informacje na temat wymiany walut online i kantorów internetowych..