Frank szwajcarski, czyli bezpieczna przystań

Frank szwajcarski (CHF) to jedna z najważniejszych walut świata zajmując w tym rankingu 7 pozycję oraz 8 pod względem światowych rezerw. W finansach międzynarodowych odgrywa znaczącą rolę. Zaliczany jest do grupy tzw. „walut bezpiecznej przystani”. W Polsce kojarzy się głównie z kredytami hipotecznymi.

Został wprowadzony na terenie Konfederacji Szwajcarskiej w 1850 roku. Zastąpił szereg lokalnych walut, które wprowadzili Francuzi w okresie wojen napoleońskich i Konfederacji Helweckiej. Jako, że Szwajcaria jest państwem federacyjnym, składającym się z 26 kantonów z bardzo dużą autonomią swoich wewnętrznych struktur, każdy kanton posiadał prawo wybijania swoich monet. Doprowadziło to do tego, że przez kilkaset lat na owych terenach funkcjonowało ok. 860 rodzajów środków płatniczych. Były to monety o różnych nominał, wartościach, a także kruszcach. Bezpośrednim czynnikiem, który doprowadził do zmian ekonomicznych była wojna pomiędzy kantonami protestanckimi, a katolickimi. To zmusiło władze do zwiększenia współzależności w kraju i wprowadzenia ujednoliconego środka pieniężnego - franka.

Reputację franka oraz samej Szwajcarii nadszarpnęła mocno II wojna światowa. Jednak zaraz po niej, w okresie tzw. zimnej wojny, waluta wyszła ze szwanku i bardzo umocniła swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Obecnie nad stabilnością środków obiegowych czuwa Swiss National Bank (SNB), czyli Szwajcarski Bank Centralny. Działalność rozpoczął w 1907 roku, natomiast od 1994 r. jest spółką akcyjną (większość udziałów posiadają szwajcarskie banki oraz kantony).

Banknoty szwajcarskiej waluty są uważane za jedne z najnowocześniejszych. Są wyjątkowe i unikatowe, ponieważ drukowane są w orientacji pionowej, a nie poziomej, jak w przypadku pozostałych walut świata. Znajdują się na nich napisy we wszystkich czterech językach urzędowych obowiązujących w kraju: niemieckim, retoromańskim, francuskim oraz włoskim. Ze względu na swój niepowtarzalny wygląd oraz charakterystyczne zabarwienie franki szwajcarskie uznane zostały za najpiękniejszą walutę świata. Nominały dzielą się na 100 jednostek, jednak ich nazewnictwo jest zróżnicowane. Po niemiecku określa się je jako „rappen”, po francusku „centime”, po włosku „centesimo”, a po romańsku „rap”. Posiadają około 18 elementów zabezpieczających. Są to m.in. farba opalenizująca, znak wodny, włókna świecące czy efekt kątowy. Wszystko to czyni je bardzo trudnymi do sfałszowania. Ciekawostką jest seria 7 banknotów, zwana banknotami widmo. Seria ta w ogóle nie była używana w obiegu. SNB chcąc zabezpieczyć się przed próbą masowego fałszowania banknotów, zaprojektował „rezerwową” wersję waluty. O tym fakcie opinia publiczna dowiedziała się dopiero, gdy do obiegu weszła seria 8.

Frank na rynku walutowym jest banknotem określanym jako "bezpieczna przystań". To stabilna waluta ze względu na to, że Szwajcaria jest postrzegana jako kraj o najlepszym poziomie usług finansowych, bankowości oraz stabilnej gospodarce monetarnej. W okresach kryzysów finansowych i zwiększonego ryzyka, kapitał inwestycyjny płynie z rynków wschodzących do rynków najbardziej rozwiniętych. Inwestorzy preferują lokowanie gotówki w państwach właśnie takich jak Szwajcaria. Do bezpiecznych przystani zalicza się również: złoto, jeny japońskie, dolary amerykańskie oraz obligacje rządowe. Mówiąc o franku szwajcarskim należy wspomnieć o "czarnym czwartku", czyli zamieszaniu na rynku finansowym, jakie wywołał Szwajcarski Bank Narodowy 15 stycznia 2015 r. Uwolnił on swoją walutę od minimalnego kursu względem euro. Doprowadziło to do paniki na rynkach oraz nagłego skoku wartości CHF. Zmiany wartości franka doświadczyli nie tylko inwestorzy, ale przede wszystkim pożyczkobiorcy, w tym Polacy posiadający walutowe kredyty hipoteczne. Nie zmiana to jednak faktu, iż frank szwajcarski nadal jest postrzegany jako oaza stabilności, a jego renoma na rynkach światowych pozostaje wysoka i niezmienna od wielu lat.

Zostaw swój komentarz

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj świeże informacje na temat wymiany walut online i kantorów internetowych..