Czym jest poduszka finansowa?

Bezpieczna przyszłość i spokojny sen, czyli o poduszce finansowej słów kilka. Dobrze dobrana poduszka daje nam dobry sen, relaks mięśni oraz dba o głowę i kręgosłup. Podobnie jest z finansami. Gdy mamy odpowiednie zabezpieczenie, daje nam to spokój i silne poczucia bezpieczeństwa. Przyjrzyjmy się zatem czym jest PODUSZKA FINANSOWA i ile powinna wynosić.

Finansowa poduszka bezpieczeństwa bo tak brzmi jej pełna nazwa to proste i bardzo ważne narzędzie finansowe. Zapewnia stabilność pieniężną oraz bezpieczeństwo w trudnych, życiowych i nieoczekiwanych sytuacjach. Może (i powinien) ją zbudować każdy z nas. Zwana także funduszem bezpieczeństwa oznacza odłożone na czarną godzinę pieniądze, które uchronią nasze finanse przed katastrofą niefortunnych zdarzeń obciążających nasz budżet. Są to na przykład: utrata pracy, awaria sprzętu domowego, samochodu, kosztowne leczenie.

Posiadanie poduszki finansowej pełni trzy podstawowe zadania. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa, dba o komfort psychiczny oraz stanowi ochronę domowych czy osobistych funduszy. Jej wartość jest tak naprawdę zależna od nas samych. Jednak szacuje się, że absolutne minimum to 3-krotność naszych miesięcznych wydatków. Optymalnie powinna wynosić tyle ile 6-miesięczne wydatki, natomiast wartość idealna to 12-krotność ponoszonych miesięcznych kosztów. Ustalając ich wysokość, powinniśmy wziąć pod uwagę średnie miesięcznie wydatki z całego roku, a nie z poszczególnego miesiąca.

Stworzenie poduszki finansowej wcale nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Na początku dobrze jest określić jej wartość docelową (szacując średnie, miesięczne wydatki). W drugim kroku należy zastanowić się nad czasem, w którym jesteśmy w stanie ją uzupełnić do kwoty nas zadowalającej lub potrzebnej na przeżycie w razie nieprzewidzianych trudności. Najlepiej jest podzielić ustaloną wysokość poduszki przez liczbę miesięcy w roku. Dowiemy się, ile będzie trzeba odkładać co miesiąc oraz w jakim czasie. Gdy poduszka ma wynosić 30 000 zł i chcemy uzbierać tę sumę w 3 lata, powinniśmy odkładać 833 zł miesięcznie.

Trzecim krokiem jest sumienne, co miesięczne odkładanie przyjętej wartości. Możemy ustalić na przykład stałe zlecenie przelewu bankowego. Najlepiej zaraz po wypłacie, tak, aby pieniądze przechodziły samoczynnie na drugie konto bankowe, na którym budujemy poduszkę. Dodatkową opcją na przyspieszenie oszczędności, jest np. odkładanie dodatkowej nieoczekiwanej gotówki, np. otrzymanej premii. Poduszka finansowa to nasze zabezpieczenie. Warto podkreślić, by nie inwestować należących do niej pieniędzy, bo każda inwestycja niesie ze sobą ryzyko straty. Pieniądze dobrze trzymać na oddzielnym koncie oszczędnościowym, do którego mamy dostęp w każdym możliwym momencie.

Zostaw swój komentarz

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj świeże informacje na temat wymiany walut online i kantorów internetowych..